Trener Wielki


Trener Wielki spełnia szczególną rolę na naszych Obozach. Pływają na nim Kursanci, którzy mają już patent żeglarski i chcą dalej się uczyć i rozwijać w tym kierunku.

 

Magia Trenera

Pływanie na jachcie typu kecz uwalnia dodatkowe możliwości w manewrowaniu, a to dzięki dwóm masztom (grotmaszt i bezanmaszt) i trzem żaglom (fok, grot, bezan).


Czas spędzony na trenerze jest nieoceniony. Można w doskonały sposób zaobserwować zasady, jakie rządzą żaglówkami. Załoga Trenera, pod okiem instruktora (tutaj co do zasady obsadzony jest najbardziej doświadczony ze szkolących) sama wymyśla ćwiczenia, które wykonuje.


Poza oczywistymi odejściami, podejściami (w różnych warunkach wiatrowych i konfiguracjach), podejściem do boi, podejściem do człowieka, Załoga Trenera ćwiczy też mniej oczywiste rzeczy.

 

Ciekawe manewry na Trenerze:

  • pływanie bez płetwy sterowej (da się pływać i manewrować przy użyciu tylko żagli i balastu)
  • podejście do człowieka z wody (dowodzący manewrem jest w wodzie, oczywiście w kamizelce asekuracyjnej)
  • podejście do człowieka/boi z gretingów (dowodzący manewrem leży na gretingach i widzi niebo, opiera się na danych od wyznaczonego obserwatora)
 

Zasadniczo pływanie trenerem wymaga i rozwija nieco inne obszary żeglarskiego mózgu. Potrzebne jest jeszcze dokładniejsze planowanie, zarówno manewru, jak i pracy załogi. Szkolenie na Trenerze pomaga lepiej zrozumieć zasady, jakimi rządzą się jachty żaglowe. Osoba dowodząca Trenerem stoi na tzw. "komendzie", czyli wydaje polecenia i pilnuje ich egzekucji, co uczy wielowątkowego prowadzenia różnych spraw niemalże jednocześnie.

Kursanci ćwiczący na trenerze poza doskonaleniem umiejętności stricte żeglarskich uczą się, jak przekazywać wiedzę innym - to doskonały sposób, żeby wyłowić perełki do dalszego intensywnego szkolenia pod kątem przyszłej pracy w Kadrze. Słowem - najkrótsza droga do Kadry prowadzi przez opanowanie trenera, ponieważ nie da się go okiełznać bez zrozumienia, na czym faktycznie polega żeglarstwo. Chcesz spróbować swoich sił w Załodze Trenera? Zapraszamy!